{jcomments off}8 marca jak co roku od wielu lat obchodzimy Dzień Kobiet. Jest to święto, o którym nie powinien zapomnieć żaden mężczyzna.

Początek Dnia Kobiet sięga ruchów robotniczych, które odbywały się zarówno w Europie jak i w Ameryce Południowej. Idea święta była ta sama, co obecnie. Inna była jedynie data, wówczas obchodzono je 28 lutego.

Początkowo święto miało służyć upamiętnieniu złych warunkow pracy w niektórych fabrykach. W czasach PRL-u większość kobiet otrzymywała standardowe prezenty - czerwony goździk i rajstopy, na znak szacunku, w podziękowaniu za ciężką pracę. Przez lata obchodzono Międzynarodowy Dzień Kobiet z wielką pompą.
Obecnie wielu mężczyzn odstępuje od tradycyjnych życzeń i wręczenia przysłowiowego kwiatka tłumacząc się komunistyczną genezą święta. To jednak ogromny nietakt i wykazanie się wielką nieznajomością historii ( a raczej znajomością niewielkiego jej wycinka), gdyż po raz pierwszy Dzień Kobiet zaczęto obchodzić w kraju najczystszego kapitalizmu - Stanach Zjednoczonych. Natomiast pierwsze wzmianki o tym specjalnym święcie tylko dla kobiet odnajdujemy już w starożytnym Rzymie. Ówcześnie kobiety zamężne o nienagannej reputacji organizowały festyn ku czci bogini życia i śmierci. Były to tak zwane Matronalia,które obchodzono hucznie i trwały one przez kilka kolejnych dni. Umowną datę 8 marca przyjęto dopiero w 1922 roku, na pamiątkę fali marcowych strajków kobiecych w Sankt Petersburgu w 1917 roku. Przez wiele lat Dzień Kobiet stanowił uroczystość szczególną i podobnie jak w starożytności obchodzono go niezwykle hucznie. Po II Wojnie Światowej zaczęto doceniać kobiety także w Polsce. Taki stan rzeczy pasował do ówczesnej socjalistycznej propagandy. W zakładach pracy odbywały się uroczyste akademie, składano życzenia i dawano prezenty - rajstopy, mydełko lub kawa, natomiast obowiązkowo wręczano pojedynczy tulipan lub czerwony goździk . Każda pracownica musiała obowiązkowo pokwitować prezent. Centralne obchody święta kobiet zniknęły w pomroce dziejów wraz z rokiem 1993, wówczas definitywnie zniosła je premier Hanna Suchocka.

Obecnie tradycja Święta Kobiet powoli zanika. Tłumaczenie, że to święto komunistyczne jest nieudolnym wykrętem. Kobiety tak wiele znaczą dla świata, tak ważną rolę odgrywają w życiu każdego mężczyzny i nie tylko, że należy oddać im należny hołd i okazać szacunek za całoroczny trud. Wielu mężczyzn zapomina o tym na co dzień, więc niech Dzień Kobiet będzie przypomnieniem faktu, że kobieta potrzebuje ciepla, poczucia bezpieczeństwa, miłości, szacunku nie tylko od święta.