europejski telefon alarmowy 112Europejska akcja „Twoje życie, Twój numer” ma na celu promowanie numeru alarmowego 112, a przez to również uświadomienie społeczeństwu, jak ważna może okazać się jego znajomość, np. w momencie wypadku czy jakiegoś niebezpieczeństwa.

Połączenie z numerem 112 jest bezpłatne. Numer ten można wybrać z telefonu stacjonarnego, komórkowego lub z automatu telefonicznego.
Read More
Z chwilą wybrania numeru alarmowego następuje połączenie z operatorem lokalnym, który albo sam przyjmie połączenie, albo przekieruje je do właściwych służb ratunkowych – pogotowia ratunkowego, policji lub straży pożarnej.




Oddziały policyjne 27 krajów wyczekują na zgłoszenie, pod numerem 112, można skontaktować się ze służbami ratowniczymi, niezależnie od kraju Unii Europejskiej, w którym się przebywa.

Niektóre kraje członkowskie (Dania, Finlandia, Holandia, Portugalia, Rumunia, Malta i Szwecja) wprowadziły numer 112 jako główny numer alarmowy, jednak większości numer 112 funkcjonuje obok krajowych numerów alarmowych.

W Republice Czeskiej, Luksemburgu, Polsce, Słowacji i Finlandii przeszło połowa mieszkańców wie o numerze 112. Jednak we Włoszech, Grecji i Wielkiej Brytanii poziom świadomości w tej kwestii jest najniższy w UE – o numerze 112 wie mniej niż 10% obywateli.