Otwarcie Scieżki w Muzeum Przyrody w Drozdowie

W piątek (29 października) w parku na terenie  Muzeum Przyrody w Drozdowie miało miejsce uroczyste otwarcie ścieżki edukacyjnej "Ostoja Drozdowska".  Symboliczną wstęgę przecięli: Anna Archacka - dyrektor Muzeum Przyrody, Krzysztof Kozicki - Starosta Łomżyński i Jerzy Lipiński - Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej "Ziemia Łomżyńska".

Przybyli na uroczystość goście mieli okazję pospacerować wśród jesiennej scenerii wykrotów, powalonych pni i ponad 100-letnich topoli. Zapoznali się też ze środowiskiem łęgów nadrzecznych, od kilkudziesięciu lat niezmienionym przez człowieka.

Uczestników otwarcia, po ścieżce oprowadzały: dyrektor Anna Archacka i kustosz Muzeum - Teresa Grużewska demonstrując atrakcje edukacyjne dla dzieci m.in.: puzzle, stemple z odlewami tropów zwierząt, udźwiękowioną tablicą "Ptasi zegar" itp., dzięki którym najmłodsi goście "Ostoi" spędzając aktywnie czas będą mogli połączyć zabawę z wiedzą przyrodniczą. Ścieżka przystosowana jest do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Nie zapomniano również o osobach niepełnosprawnych z problemami wzroku. Z myślą o nich wyposażenie edukacyjne wykonano z użyciem techniki reliefowej i pisma brajla oraz zadbano o mozliwość korzystania z przewodnika audio z audiodeskrypcją "Ostoi Drozdowskiej". Podnadto na swojej stronie internetowej www.muzeum-drozdowo.pl Muzeum umożliwia odsłuchanie i pobranie przewodnika.

W tym samym dniu miało miejsce otwarcie wystawy rzeźb w glinie wykonanych przez głuchoniewidomych artystów. Imponującą instalację składającą się z 64 rzeźb przedstawił i omówił artysta rzeźbiarz prof. Ryszard Stryjecki.
Prezentowane w parku przymuzealnym prace powstały podczas plenerów rzeźbiarskich organizowanych przez Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Twórcy pracowali pod kierunkiem artystów rzeźbiarzy: prof. Ryszarda Stryjeckiego – pomysłodawcy oraz kustosza plenerów i Mieczysława Syposia – wybitnego niesłyszącego artysty. Rzeźby prezentowane były w wielu miejscach w kraju i za granicą. w Drozdowie można bedzie je oglądać przez cały rok.

zb

Otwarcie ostoi drozdowskiej Otwarcie ostoi drozdowskiej Otwarcie ostoi drozdowskiej Otwarcie ostoi drozdowskiej Otwarcie ostoi drozdowskiej Otwarcie ostoi drozdowskiej