Muzeum Przyrody w Drozdowie

Dobiegła końca realizacja projektu pt. "Udostępniamy Muzeum gościom niewidzącym i obcojęzycznym". Projekt realizowało Muzeum Przyrody w Drozdowie we współpracy z Fundacją Audiodeskrypcja.
Został on dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku - Departamentu Infrastruktury i Ochrony Środowiska, w ramach Programu „Wspieranie działalności ośrodków edukacji ekologicznej".

Celem projektu było udostępnienie Muzeum Przyrody w Drozdowie osobom niewidomym i słabowidzącym poprzez stworzenie przewodnika audio z audiodeskrypcją wybranych obiektów muzealnych, oraz gościom obcojęzycznym poprzez przygotowanie niemiecko i anglojęzycznej wersji przewodnika audio. Dodatkowo przygotowano kilka eksponatów wypreparowanych zwierząt, co daje możliwość "zobaczenia ich za pośrednictwem dotyku".

Poznanie przez dotyk jest atrakcją i sprawia przyjemność nie tylko najmłodszym, ale wszystkim zwiedzającym.
Kolejną innowacją wprowadzoną w ramach projektu, jest całkowicie nowa strona internetowa Muzeum Przyrody w Drozdowie. Jest ona tworzona zgodnie ze standardami dostępności W3C, które uwzględniają potrzeby i możliwości korzystania z internetu przez osoby niewidome.
Już teraz niewidomi internauci korzystający z programów odczytu ekranu, mogą pobrać ze strony Muzeum Przyrody w Drozdowie: www.muzeum-drozdowo.pl przewodnik audio z audiodeskrypcją.

Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku

Niezwykle ważny z punktu widzenia realizatorów projektu jest fakt, iż Muzeum Przyrody w Drozdowie jest beneficjentem projektu "Drzwi Do Kultury..., zrealizowanego przez Fundację Audiodeskrypcja wspólnie z Fundacją Prawo i Partnerstwo, który jako pierwszy otworzył na stałe swe drzwi za pomocą audiodeskrypcji i przewodnika audio gościom niewidomym i słabowidzącym.

Obecnie placówki kulturalne w swojej przytłaczającej większości nie są dostosowane do potrzeb osób niewidomych, a przygotowywane pokazy z audiodeskrypcją mają charakter wydarzeń incydentalnych, jednostkowych.
Zrealizowany projekt zasługuje zatem na uwagę, gdyż jest pierwszym w Polsce krokiem, zmierzającym do trwałego, systemowego rozwiązania tego problemu. Mamy nadzieję, że uda nam się kontynuować tę inicjatywę, tym bardziej iż to pierwsze, ale nie ostatnie zmiany udostępniające Muzeum Przyrody w Drozdowie. Kolejnym takim przedsięwzięciem będzie budowa ścieżki edukacyjnej w parku muzealnym. Budowa "Ostoi Drozdowskiej" rozpocznie się w 2010 roku.

źródło - www.muzeum-drozdowo.pl