Spotkanie podopiecznych WTZ w Marianowie z książkąMiejska Biblioteka Publiczna w Łomży ze swoją ofertą czytelniczą pragnie docierać do każdego czytelnika: czytają przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, dorośli. Bibliotekarka Oddziału Zbiorów Specjalnych MBP - Anna Kamińska-  znalazła sposób, aby dotrzeć z książką do osób niepełnosprawnych, proponując im czytanie poprzez słuchanie, czyli książki nagrane bądź na taśmie magnetofonowej („książki mówione”), bądź nagrane na płycie CD  w formacie MP3 tzw. audiobooki. 

18 stycznia br. rozpoczęły się cykliczne, cotygodniowe spotkania podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej w Marianowie z książką. Bibliotekarka Oddziału prowadzi takie zajęcia również wśród uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Łomży.

spotkanie z książką w WTZ Marianowo

Uczestnicy Warsztatu każdorazowo z wielkim zainteresowaniem wysłuchują półgodzinnego nagrania książki Hanki Bielickiej „Uśmiech w kapeluszu”- dodajmy w najlepszym wydaniu, bo czytanej przez samą autorkę! W każdy wtorek na spotkaniach z „książką mówioną” podopieczni WTZ poznają  koleje losów  życia pani Hanki. Z ciekawością wsłuchują się w melodyjny głos pani Hanki, jej opowieści o tym, dlaczego była w 3 czepkach urodzona; co odpowiedziała księdzu, gdy podczas chrztu położył jej na języku odrobinę soli (chrzczona była w Łomży, gdy miała 3 lata) i kto był pierwszą miłością jej życia... Zgromadzeni poznali też wiele anegdot  i szczegółów  związanych z życiem estradowym i artystycznym Hanki Bielickiej. Po wysłuchaniu nagrania z taśmy magnetofonowej  uczestnicy WTZ opowiadają o swoich wrażeniach po wysłuchanej lekturze, dzielą się refleksjami.

Spotkania w cyklu „Zasłuchaj się z nami” mają na celu upowszechnianie czytelnictwa wśród osób niepełnosprawnych, dla których czytanie zwykłej książki jest często barierą trudną do pokonania. Dlatego też „książka mówiona” zdaje egzamin w przypadku osób niepełnosprawnych, którym łatwiej jest skupić uwagę na słuchaniu niż czytaniu.  Uczestnicy spotkania zostają zaproszeni do wysłuchania, a następnie wspólnego omówienia  wysłuchanego tekstu. Dzięki tego typu spotkaniom ludzie niepełnosprawni mają okazję spotkać się z książką, co prawda nie w formie tradycyjnej, jest to jednak kontakt  książką! W miłej i przyjaznej atmosferze, uczestnicy dzielą się swoimi wrażeniami i refleksjami. Najcenniejsza jest chyba jednak świadomość, że niepełnosprawni czują się potrzebni i zauważeni, że ktoś chce do nich przyjechać, pobyć z nimi, zaproponować coś ciekawego do wysłuchania, wspólnie porozmawiać. Spotkania z cyklu  „Zasłuchaj się z nami” zorganizowane zostały  z myślą o społecznej integracji  środowiska osób niepełnosprawnych.

Anna Kamińska


Oddział Zbiorów Specjalnych z myślą o osobach niewidomych i niepełnosprawnych gromadzi „książki mówione” i audiobooki. Mieści się w Łomży, przy ul. 3 Maja 6A. Udostępnianie zbiorów odbywa się  w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godzinach 9 -17, w sobotę  9 - 16. W środy Biblioteka jest nieczynna.

Oprócz książek mówionych i audiobooków posiadamy również  bogaty wybór płyt CD z muzyką, filmami, grami komputerowymi i bajkami  dla dzieci, płyty analogowe, kasety i płyty CD do nauki języków obcych, przeźrocza, nuty, czasopisma muzyczne.

Korzystanie z zasobów Oddziału Zbiorów Specjalnych jest bezpłatne.