mode_h_2011_miniW dniu 28 listopada br. Starosta Łomżyński – Lech Marek Szabłowski spotkał się z przedstawicielami grupy, którzy osobiście podzielili się swoimi wrażeniami z pobytu w Tours we Francji na międzynarodowym festiwalu MODE H. Przedsięwzięcie zostało docenione przez francuskie media – napisano o nim w prasie i przedstawiono w tv.

W dniach 19 – 23 listopada 2011 roku 20 – osobowa delegacja z powiatu łomżyńskiego uczestniczyła po raz drugi w finale międzynarodowego projektu MODE H w Tours we Francji. W skład delegacji weszli Członek Zarządu Powiatu Łomżyńskiego – Adam Sowa, koordynatorzy projektu – Natalia Nadolna i Joanna Olszewska, przedstawiciel i zarazem choreograf Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży – Agnieszka Żemek, tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca Łomża oraz osoby niepełnosprawne.

Wyjazd był efektem porozumienia jakie zostało zawarte w 2009 roku przez Powiat Łomżyński i Stowarzyszenie L'Association MODE H Europe Tours we Francji. Celem projektu była integracja środowiska osób niepełnosprawnych z osobami pełnosprawnymi poprzez sztukę oraz zmianę środowiska obu środowisk w zakresie wzajemnego zrozumienia i akceptacji.

Głównym zadaniem grup uczestniczących w projekcie było przygotowanie spektakli taneczno – muzycznych do wybranych przez siebie musicali. Grupa Polska „TACY SAMI" wybrała muzykę do filmu „Gorączka sobotniej nocy" do którego choreografię przygotowała Agnieszka Żemek z Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży od lat związana z Zespołem Pieśni i Tańca „Łomża". Przez ponad pół roku trwały intensywne przygotowania do tego spektaklu tanecznego. Podczas gali finałowej 22 listopada, 12 osobowa Polska grupa z udziałem 6 osób niepełnosprawnych w sali widowiskowej Vinci zagrała dwa przedstawienia, które obejrzało ponad cztery tysiące widzów. Występ został gorąco przyjęty przez publiczność oraz nagrodzony gromkimi owacjami. Oprócz Polski swoje programy zaprezentowały również: Francja Rumunia, Włochy, Hiszpania, Litwa, Belgia, Łotwa, Portugalia. Poruszającym momentem był finał spektaklu, w którym udział wzięli wszyscy tancerze (150 osób) którzy zatańczyli do muzyki „Le bal".

Elementem wizyty w Tours były wieczory integracyjne, podczas których każda z grup miała okazje do prezentacji własnego kraju oraz zwiedzania przepięknych zamków nad Loarą tj. Chambard i Cheverny, malowniczej miejscowości Tours i Muzeum Rzemiosła. Uczestnicy wrócili z bagażem nowych doświadczeń i niezapomnianych wrażeń.

Źródło: powiatlomzynski.pl