Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji po raz dziesiąty organizuje konkurs „Człowiek Bez Barier", który stał się nieodłącznym elementem działań promujących zmianę stereotypowego wizerunku ludzi z niepełnosprawnością. Aplikacje do jedynego w Polsce konkursu, do którego mogą być zgłaszane tylko osoby z niepełnosprawnością, przyjmowane są pod adresem Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji w dniach 27 czerwca - 24 sierpnia 2012 roku.

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji inauguruje jubileuszowy – X konkurs „Człowiek Bez Barier", promujący osoby z niepełnosprawnością, których zaangażowanie i aktywna postawa społeczna motywują innych do przełamywania barier w życiu codziennym. Konkurs walczy ze stereotypami na temat osób z niepełnosprawnością - patrzeniem na nie przez pryzmat bólu, cierpienia, pomocy i charytatywności. Pokazuje, że osoby z niepełnosprawnością odnoszą spektakularne sukcesy niezależnie od swoich ograniczeń.

„Tytułem „Człowiek bez barier" nagradzane są osoby, które mimo niepełnosprawności odnoszą sukcesy w różnych dziedzinach życia zawodowego i społecznego, są uznanymi artystami, sportowcami, liderami społeczności lokalnej, cenionymi specjalistami, znakomitymi organizatorami. Laureaci konkursu są przedsiębiorczy, biorą los w swoje ręce, stają się dzięki temu wzorami postępowania dla innych, także dla pełnosprawnych" – powiedział Piotr Pawłowski, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Laureaci konkursu otrzymują nagrodę finansową: 6000 zł brutto – dla honorowego tytułu „Człowiek bez barier", 1500 zł brutto – dla pozostałych laureatów konkursu. Kandydata do konkursu może zgłosić każda osoba fizyczna lub prawna oraz organizacja posiadająca osobowość prawną.

Do 2010 roku wybieranych było 5 laureatów, z których jeden otrzymywał tytuł „Człowiek bez barier" i statuetkę, czterej pozostali – równorzędne wyróżnienia i statuetki. W 2011 roku, po raz pierwszy, został wyłoniony w głosowaniu internetowym również laureat publiczności.

Spośród nadesłanych w terminie zgłoszeń, które spełnią formalne kryteria, grupa ekspertów w drodze otwartej dyskusji wyłania 15 kandydatów. W dalszej kolejności Kapituła konkursu spośród piętnastu kandydatów wybierze pięciu laureatów konkursu, wśród nich zwycięzcę. Kapituła może również przyznać wyróżnienie specjalne. Wyboru dokonuje w drodze otwartej dyskusji, a w przypadku różnicy zdań w drodze głosowania.

Kapitule Konkursu przewodniczy prof. Antonina Ostrowska z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Członkami Kapituły są osoby reprezentujące patronów konkursu – Małżonkę Prezydenta RP Panią Annę Komorowską i prof. Irenę Lipowicz - Rzecznika Praw Obywatelskich,

a także przedstawiciele partnerów konkursu: Jadwiga Czartoryska – Prezes Fundacji Orange, Wojciech Okrzeja – Prezes Fundacji BRE Banku i Wojciech Skiba – Prezes Państwowego Funduszu

Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Piotr Pawłowski – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji przygotowało stronę internetową www.czlowiekbezbarier.org, na której zamieszczono szczegółowe informacje na temat konkursu „Człowiek bez barier", można z niej pobrać formularz zgłoszeniowy oraz regulamin.

*******

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji jest organizacją pożytku publicznego, która od 1995 roku działa na rzecz osób

z niepełnosprawnością, przełamując bariery społeczne i architektoniczne. Dzięki realizowanym kampaniom społecznym, pracy centrów aktywizacji zawodowej, dwumiesięcznikowi „Integracja" i portalowi niepelnosprawni.pl każdego dnia działa na rzecz wyrównywania szans oraz integracji społecznej.

Konkurs „Człowiek Bez Barier" po raz pierwszy został ogłoszony w 2003 roku przez magazyn „Integracja" wydawany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Konkurs, zainaugurowany z okazji Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych, wpisał się w Polsce w działania promujące zmianę stereotypowego wizerunku ludzi z niepełnosprawnością. Twórcą pierwszej, wręczonej w 2003 roku statuetki „Człowiek bez barier", był Andrzej Renes, artysta rzeźbiarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli, autor m.in. warszawskich pomników Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prezydenta stolicy Stefana Starzyńskiego, statuetek Wiktora i Nagrody Kisiela. W kolejnych konkursach laureatów nagradzano statuetkami autorstwa Anny Szafrańskiej. Artystka ukończyła Wydział Rzeźby w pracowni prof. Piotra Gawrona w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, jest stypendystką Programu Erasmus w Atenach i rządu włoskiego w Rzymie. Więcej informacji na temat konkursu można uzyskać na www.czlowiekbezbarier.org.

Dotychczasowi laureaci

· Sławomir Piechota – Człowiek bez barier 2003

· Zbigniew Puchalski – Człowiek bez barier 2004

· Katarzyna Rogowiec – Człowiek bez barier 2005

· Paulina Zaleś – Człowiek bez barier 2006

· Ewa Nowicka-Rusek – Człowiek bez barier 2007

· Albin Batycki – Człowiek bez barier 2008

· Piotr Kalinowski – Człowiek bez barier 2009

· Marek Kalbarczyk – Człowiek bez barier 2010

· Beata Wachowiak-Zwara – Człowiek bez barier 2011

Materiały od organizatora