rok w puszczy

Z inicjatywy RDLP w Białymstoku Centrum Informacyjne Lasów Państwowych w Warszawie przygotowało nagranie audiodeskrypcji do trzech, zwieńczonych licznymi nagrodami, filmów przyrodniczych zrealizowanych przez Tomasza i Michała Ogrodowczyków z Leśnego Studia Filmowego w Bedoniu.

W efekcie powstały filmy szczególne, pierwsze w Polsce dokumentalne filmy przyrodnicze z audiodeskrypcją, pozwalające osobom niewidomym zobaczyć poprzez słowa przyrodę. Filmy ze ścieżką dźwiękową audiodeskrypcji, to: Moczary i uroczyska, Rok w puszczy oraz Na skraju lasu.

Audiodeskrypcja, czyli werbalny opis, jest sposobem używania słów, za pomocą których przedstawiamy wizualny świat. Ten rodzaj opisu pozwala osobom niewidomym utworzyć umysłową reprezentację obrazu, którego nie mogą zobaczyć w filmie, telewizji, teatrze czy w muzeach. Audiodeskrypcja staje się w Polsce coraz powszechniejsza. Od kilku lat na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni odbywają się pokazy z audiodeskrypcją. Telewizja Publiczna udostępnia kilka seriali z audiodeskrypcją np. „Ranczo", „Londyńczycy", „Boża podszewka". Wydawane są także filmy DVD z audiodeskrypcją (np. „Katyń" Andrzeja Wajdy).

Lasy Państwowe, wspierają uczestnictwo osób z niepełnosprawnością w życiu społecznym. Na przykład ścieżka edukacyjna Szlak Dębów Królewskich w Nadleśnictwie Białowieża jest przystosowana do poruszania się osób na wózkach inwalidzkich, a ustawione tam tablice opisowe mają informacje napisane pismem brajla. W Nadleśnictwie Sieraków (RDLP w Poznaniu) leśnicy również zbudowali ścieżkę edukacyjną z audiodeskrypcją.
Kolejna inicjatywa białostockich leśników, tym razem udostępniania treści wizulanych osobom niewidomym, to objęcie mecenatem powstania audiodeskrypcji do trzech filmów przyrodniczych. Napisanie skryptów do filmowych scen i ich profesjonalne nagranie w studio, odbyło się we współpracy Centrum Informacyjnego LP z białostocką Fundacją Audiodeskrypcja (www.audiodeskrypcja.org).

Filmy: Moczary i uroczyska, Rok w Puszczy oraz Na skraju lasu z audiodeskrypcją, na płytach DVD, będzie można kupić w sklepie internetowym Ośrodka Rozwojowo Wdrożeniowego Lasów Państwowych w Bedoniu oraz już teraz obejrzeć na kanale Lasów Państwowych w portalu YouTube:

Rok w puszczy 1/3
Rok w puszczy 2/3
Rok w puszczy 3/3
Na skraju lasu 1/2
Na skraju lasu 2/2
Moczary i uroczyska 1/3
Moczary i uroczyska 2/3
Moczary i uroczyska 3/3

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku