005„Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły. Nie mają wprawdzie żadnych skrzydeł, lecz ich serce jest bezpiecznym portem dla wszystkich, którzy są w potrzebie. Wyciągają ręce i proponują swoją przyjaźń i pomoc ....”

Phil Bosmans

Wystawa zatytułowana „Jak powstają gliniane anioły”, której organizatorem jest Stowarzyszenie „Rodzice Dzieciom” Troski Specjalnej z Marianowa, rozpoczęła cykl wydarzeń artystycznych zapowiadających IV edycję Europejskiego Festiwalu Filmowego i Sztuk Wszelakich - Łomża JA i TY. Otwarcie ekspozycji nastąpiło 16 sierpnia w Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej - Domek Pastora, przy ul Krzywe Koło 1, w Łomży.

Chociaż godz. 12:00 jest nietypową porą na wernisaż, to w przyjaznych progach CATiK - Domek Pastora zjawiła się liczna grupa gości, w tym również uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z p. dyr. Małgorzatą Macieboch oraz uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Marianowie wraz z terapeutami. Wernisaż zaszczycił również swoją obecnością, patronujący festiwalowi Prezydent Miasta Łomża - Mariusz Chrzanowski, wygłaszając na powitanie chwytającą za serce, ciepłą przemowę. Głos zabrał także reprezentant Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej - Domek Pastora, p. Karol Cuch. Ze strony stowarzyszenia „JA i TY” głos zabrał p. Iwo Świątkowski, zaś w imieniu dyr. Warsztatu Terapii Zajęciowej w Marianowie, p. Zbigniewa Biernackiego kilka zdań powiedziała p. Katarzyna Kuklińska. - Sam p. Biernacki nie mógł być obecny ze względów zdrowotnych. -

Całe wydarzenie urozmaicone zostało klasyczną oprawą muzyczną, którą zapewnił Ziemowit Bućko, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży oraz student Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie gitary klasycznej.

Wystawa, którą będzie można podziwiać w CATiK - Domek Pastora do 12 września, przedstawia poszczególne etapy tworzenia figur ceramicznych począwszy od surowej gliny po wyrób końcowy. Ceramika wykonywana jest podczas zajęć terapeutycznych przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Marianowie. Prezentowana ekspozycja to fotografie obrazujące pracę osób z niepełnosprawnością podczas codziennych zajęć w pracowni ceramicznej oraz materiały i narzędzia (np. unikatowe piece) wykorzystywane od dawna w ceglarstwie i garncarstwie.

Warto zaznaczyć, że wystawa została dofinansowana ze środków Starostwa Powiatowego w Łomży, dzięki temu możemy prześledzić cały proces powstawania tych szlachetnych bytów nieziemskich.

Anioły są wśród nas !

Tekst: K. Kuklińska

Zdjęcia: Z. Brzeziński